List Building Strategies for 2021

Posted in   List building   on  January 13, 2021 by  Sudha Mani112

We will look at the list building strategies you can use in 2021. Having an email list is like ATM (Automated Teller Machine)  so that you can cash your services. List building is the first step in any business, having said that you have to keep replenishing it all the time.

List building Strategies for Coaches, Consultants and Service Providers

I would suggest following as strategies for coaches, consultants, experts and service providers.

 1. Setup a live masterclass webinar, so people have to register for the master class

This strategy always works. However, you must have good brand visibility and established as an expert to get organic traffic. Another way to get more exposure is that your SEO (search engine optimisation) is done well where your niche is in high demand.  However, many uses paid ads on Facebook and other social media platforms. I have run paid ads and seen the list grow exponentially.

 1. Go for setting up a 3-day or 5-day challenge

This strategy is prevalent because, in the end, people not only know who you are as an expert and get to know your style of coaching. You can set up a challenge and get more people to refer. You can record your coaching and automate it every day. The challengers will consume the content and do their work every day during the challenge duration. On the last day, you can pitch for your product. Because of its interactive-ness challenges have adequate enrolment or registration rates.

 1. Set up mini-video series was explaining a process to help their audience

This strategy is similar to the webinar where you can ask them to register to get video series. I would ask you to keep to a max of 3 videos. You can set it up so that they have to watch video one and then go to video 2.

List building Strategies for Network Marketers

 1. Setup demo videos

Network marketers, do videos it is easy to understand about your products and why you started your business, so on and so forth.

 1. Create tips on using the products they are marketing

Your company will have something like this, find the digital copy, and if people want them, then they can download them. When you have their email address, you can connect with them now and then.

 1. Set up Live Q & A where you are answering questions about your products and company.

List some of the frequently asked questions about your company and answer them in a live video. I know a person who started answering about skin issues teenagers have and then in 6 months she was the top earner in her team.

List building Strategies for Ecommerce Owners

 1. Offer discreet discount popup.

This is one of the best for any e-commerce niche. However, you need to be discreet, and the hook has to be very catchy for them to give their email address.

 1. Offer influencer specific discount.

If you are an e-commerce brand that can hook up with an influencer who compliments your products, then it is one of the best ways to build the list. It is a win-win. For example, if you are selling stationary, then you can hook up with a business coach to promote your products.

 1. Use a business Quiz to give a specific discount

One of my clients is a lifestyle e-commerce business owner; I asked her to create a business quiz to personalise shopping for her audiences. She had three sets of audiences. So, she created three categories and created a list of segments.

 1. Have leaving website popup

This strategy is one of the best; however, you need to discreetly, and the hook has to be catchy.  Try the discount wheel where they spin to get their discount. This is interactive and catchy.

 1. Run contests

One of the popular contests is that they tag their friends who may be interested in your products. The one who tags more of their friends gets a discount or a coupon from your shop.

This is it for today, and I will see you with another blog article tomorrow.

Share your thoughts

Your email address will not be published. Required fields are marked

 1. We occasionally have a cardinal in our back yard but it was special to see one out there as it reminded me of my mother who has been gone for years. Blowing a kiss and making a wish is rather silly, but the connection to the past was good that day. Thanks for the visit. Wishing you and yours good things! Blake Crippen

 2. Zac Efron’un tarihin en ünlü seri katili Ted Bundy’ye hayat verdiği film, Bundy’nin uzun dönemli kız arkadaşı Elizabeth (Lily Collins)’in gözünden anlatılacak. 1974 ve 1978 yılları arasında birçok kadına tecavüz edip öldüren, kurbanlarının tam sayısı bilinmemekle birlikte, 10 yılı aşkın inkar süreci sonunda, 30’dan fazla cinayet işlediğini itiraf eden, 1989’da da Florida’da idam edilen ünlü seri katil Ted Bundy’nin hayatında uzun süre yer alan Elizabeth, katilin aktif olduğu yıllarda da onun hayatındaydı ve manipülasyonlarla kontrol ediliyordu. Yıllarca süren şüphe ve inkarın ardından Elizabeth, sonunda Bundy’yi polise ihbar etmişti. Ancak polis, bu ihbarı değerlendirmemişti. Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile izle, Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile Türkçe dublaj izle, Extremely Wicked Shockingly Evil and Vile altyazılı izle Boyd Sneary

 3. Teğmen Chris Burnett, en iyi donanma pilotlarından biridir. Hassas jeopolitik dengeleri korumak amacıyla ‘ajan uçakları’ uçurmaktadır. Çatışmaların bütün hızıyla sürdüğü Bosna’daki olağan keşif uçuşlarından birinde vurulur ve düşman hattının ardına düşer. Onu yok etmek isteyen acımasız militanlarla, kötü politikacıların kararlarıyla ve zorlu doğa şartlarıyla boğuşması gerekmektedir çünkü düşman hattında tek başınadır. Onu çok seven komutanı Amiral Reigart ise henüz hiçbir askerini geride bırakmamış bir komutandır. Şimdi, önemli bir karar vermek zorundadır. Ya askerini kaderi ile baş başa bırakacak ya da onun hayatını kurtarmak için birçok riske girerek kendi kariyerini tehlikeye atacaktır. Düşman Hattında izle, Düşman Hattında 1080p izle Rocco Gasienica

 4. New Orleans sokaklarında, kullanan herkeste farklı süper güçleri ortaya çıkaran yeni bir gizemli hap hakkında söylentiler yayılmaya başlar. Tek sorun, bu hapı alana kadar neler olacağını bilememektir. Kimileri kurşun geçirmez bir cilde sahip olmak, görünmezlik, olağanüstü kuvvet gibi güçler elde ederken kimileri de bu hapa daha ölümcül bir reaksiyon gösterir. Fakat bu hap şehirdeki suç oranını tehlikeli seviyelere çıkarınca yerel bir polis (Joseph Gordon-Levitt), güce karşı güçle savaşmaya karar vererek genç bir satıcıyla (Dominique Fishback) ve gizli bir intikam arzusundan güç alan eski bir askerle (Jamie Foxx) birlik olur. Bu hapın yaratılmasından sorumlu olan grubun izini bulmak ve onları durdurmak için hapı alma riskine girerler.Project Power izle Gregorio Cranson

 5. Zengin bir işadamı eskiden beraber çalıştığı bir uyuşturucu kralını yok etmeye çalışırken, bir polis memuruda kanunları çiğnemeden bu işi halletmeye çalışır. The White Storm 2 Drug Lords izle, The White Storm 2 izle, The White Storm 2 Drug Lords Türkçe altyazılı izle Zachary Galuppo

 6. Hailey’in yeğeni, okulun tadilatıyla ilgili para toplama işlerini üstlenen müzik öğretmeninin onunla görüşmek istediğini iletir. Ancak kadının ortadan kayboluşunun ardından Hailey izleri takip etmeye başlar ve kendisini bir cinayet olayının içinde bulur. Reuben Montejano

 7. 2020’de, dünyanın en büyük robot şirketi olan VA Industries’in CEO’su Elias van Dorne (John Cusack), tüm savaşları sona erdirecek şekilde tasarlanmış en süper bilgisayarlarından biri olan en güçlü icadı olan Kronos’u tanıttı. Kronos çevrimiçi olduğunda, insanlığın kendisinin dünya barışı için en büyük tehdit olduğunu ve dünyayı insanın “enfeksiyon” ndan kurtarmaya yönelik dünya çapında bir robot saldırısı başlattığını tespit eder. 97 yıl sonra küçük bir insan grubu canlı kalır ancak robot ordusundan kaçar. Genç bir oğlan Andrew (Julian Schaffner) ve genç kız Calia (Jeannine Wacker), insanlığın robot zulmünden korkmadan var olduğu söylenen yeni bir dünyaya ulaşmak için olası bir ittifak oluşturur. Ancak bu dünya gerçekten var mı? Ve öğrenecek kadar uzun yaşayacak mı? İyi seyirler… Ken Pendarvis

 8. Pingback: cialis price
 9. I concur with every idea you’ve presented in your post. They are extremely convincing and will undoubtedly be successful. However, the articles are a bit too short for novices; could you please extend them slightly in the future? I appreciate the post.

 10. It was impossible for me to leave your website without expressing my gratitude for the excellent knowledge you give your visitors. Without a doubt, I’ll be checking back frequently to see what updates you’ve made.

 11. Элвис Пресли, безусловно, один из наиболее влиятельных музыкантов в истории. Родившийся в 1935 году, он стал иконой рок-н-ролла благодаря своему харизматичному стилю и неповторимому голосу. Его лучшие песни, такие как “Can’t Help Falling in Love”, “Suspicious Minds” и “Jailhouse Rock”, стали классикой жанра и продолжают восхищать поклонников по всему миру. Пресли также известен своими выдающимися выступлениями и актёрским талантом, что сделало его легендой не только в музыке, но и в кинематографе. Его наследие остается живым и вдохновляет новые поколения артистов. Скачать музыку 2024 года и слушать онлайн бесплатно mp3.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Schedule your free a session now!

Let us make your business grow further with you working on your business so that you can have the time and financial freedom